עפרה פלמר בעיר: קריית גת

חנניה רגב אומר שיש בעיה עם התדמית של קריית גת. "התדמית של קריית גת בארץ היא שזו עיירת עולים. היום זה מאוד לא נכון. העיר הזאת גדולה. אזור תעשייה מהגדולים בארץ, במקום נפלא, של פחות משעה לתל אביב, פחות משעה לבאר שבע, פחות משעה לירושלים. עשרים דקות נסיעה אתה בים. מסילת ברזל נכנסת לך לתוך העיר. מה צריך יותר בשביל לפתח עיר כזאת?"

הסיור שלי בקריית גת נבע מתוך סקרנות עירונית טהורה. באתי להתבונן במרחב הציבורי, לשמוע מהא.נשים עצמם על העיר הקרובה-רחוקה הזו. דליה רוזנפלד רגב בת המקום והלה הדר חברתי שגרה במושב סמוך, הובילו אותי במרכז העיר והתבוננו יחד איתי במקומות המוכרים להן, במבט עירוני רענן. תודה רבה לשתיכן.

יש הרבה דרכים לכתוב על קריית גת והמון דרכים להתבונן בה. זה יישוב בלב חבל לכיש שעלה על הקרקע בשנת 1956, תוכנן ל 5,000 איש וכיום מונה 57,000 תושבים ותושבות.

את ההתרשמות שלי בעקבות מפגש עם האנשים והנשים אותם צילמתי ואיתם שוחחתי במרחב הציבורי בצהרי יום אחד באוגוסט 2020, תוכלו לקרוא כאן הפעם.

מרכז קריית גת , צהרי היום, אוגוסט 2020. פוטנציאל של צל

הגענו למרכז קריית גת בשעות הצהריים, היה חם.  חנינו בחנייה חיצונית וגדולה שנמצאת בלב המתחם. היא היתה ריקה. המרכז המסחרי ליד החנייה בנוי ממספר מבנים שקירוי מעוגל מקשר ביניהם ויוצר מעבר מוצל.

יש סימנים שהמתחם עבר שיפוץ, הרחבה המרכזית מרוצפת מחדש, ישנם מקומות ישיבה סביב עצי פיקוס ותיקים, אבל הכל נראה כאילו נעצר באמצע. בניין העירייה הישן נהרס זה מכבר ודבר לא נבנה במקומו. הספרייה המרכזית בתהליך שיפוץ שנתקע והתחזוקה של האיזור המסחרי היתה, איך לומר, "מאתגרת".  

משופץ, לוהט וריק. לב קרית גת. אוגוסט 2020

בצד התחתון של המרכז המסחרי פועל אחת לשבוע שוק זמני, מוצל ומרווח. נאמר לי שבדרך כלל הוא מלא אנשים אבל כשהגענו היו בו סוחרים וקונים מעטים בלבד. אולי זו הקורונה אולי זה סוף אוגוסט. אולי התושבים קונים במקום אחר.

ניסינו לדמיין שאנחנו בחו"ל וחשבנו לעצמינו:  לו היינו בחו"ל והיו מביאים אותנו לראות שוק מגוון וססגוני כזה זו היתה אטרקציה.

מרכז ללא בנייני מגורים

מה שהפתיע אותי יותר מכל היה לראות שבמרכז העיר אין בנייני מגורים. לכן זה לא פלא שאין תנועה סואנת של אנשים בלב העיר. הם גרים וקונים במקום אחר. לו היו נבנים יותר בנייני מגורים בסמוך למרכז הותיק אולי היו מגיעים לשם יותר תושבים לקנות ולבלות. 

מה אפשר לראות במרכז העיר? מעגלי תנועה מטופחים, כולל מזרקות בצמתים, בנייני ציבור כמו ביטוח לאומי, מבנה של קניון, מתחמים ריקים בהם היו מבנים שנהרסו, ספרייה בשיפוץ ומבנה של חנויות מסחריות שרובן הגדול סגור.

כל זה גרם לי לתחושת פיספוס ענקית, ממש מכמיר לב. מעגלי התנועה המושקעים מיועדים לראווה בלבד ולא לשימוש הציבור, כי אי אפשר להגיע אליהם ברגל, אלא רק לחלוף על פניהם כשאתם במכונית. המרחב הציבורי במרכז העיר מרווח, אך הוא נטוש ומוזנח ואינו מוצל דיו. וכאמור חסרים בנייני מגורים חדשים סביבו.

אתם שואלים את עצמכם: העיר כל כך גדלה, אז איפה באזור נבנו בשנים האחרונות בנייני מגורים? בכרמי גת, שהיא שכונה חדשה ונוצצת המנותקת מהעיר. וזה נעשה בכוונה תחילה. ההחלטה הזו, לבנות מעין עיר חדשה לצד קריית גת הותיקה, היוותה גזירת מוות למרכז העיר. התממשות עצובה של תאוריות אורבניות בסיסיות ביותר. כל כך חבל.

האנשים והעסקים של קריית גת

קריית גת היא עיר מגוונת. פגשנו תושבים מכל העדות, ילידי הארץ ועולים. שוחחנו עם מקומיים שמנהלים עסקים קטנים של טקסטיל, מסעדות כשרות, תבלינים בטעם טוב ועוד. כל החנויות במרכז המסחרי של מרכז העיר הם עסקים פרטיים ומקומיים. הרבה בתי עסק היו סגורים כשהגענו אבל לחנויות שפועלות יש מוניטין טוב.

חנות התבלינים הריחנית של אוריאל צאוקלר "ההודי" נקייה מסודרת ומזמינה, אלברט החייט שכל החיילות מצרות אצלו את המדים היה פעיל, צ'יינג' – אם אתם במקרה בדרך לחו"ל, מספרה, כלבו אליס – חנות הסידקית הותיקה פתוחה עשרות שנים ללא הפסקה וכולם מכירים אותה.

תבלינים בטעם טוב. מרכז מסחרי קרית גת. חוויה נעימה ומומלצת

בשיחות עם בעלי החנויות, כולם מציינים שהם חווים ירידה במחזורים ובתנועת הקונים מאז תחילת הקורונה. בעל חנות התבלינים הגיב לעניין והתחיל בשירות משלוחים. אפשר להזמין בטלפון והם מביאים לכם ניחוחות של הודו ומוצרים מיוחדים אחרים עד הבית. עדיין, לדעתי כדאי לכם להגיע פיזית למקום כי החנות מממש מעוררת חושים ומרשימה.

אליס מחנות הסידקית היא בעלת המקום ופועלת בה עשרות שנים. היא מוותיקי היישוב, אך הילדים שלה עזבו והם לא גרים בעיר. למרות הירידה במכירות אליס מגיעה כל יום לחנות. הספקים מכירים אותה ומגיעים אליה. על רקע המצב הכלכלי הקשה, היא אומרת לי שאולי כיום בעצם "צריך ללמוד לא לקנות".

כלבו אליס. עסק מקומי ותיק לענייני סריגה ותפירה. בעיניי אליס היא גיבורה מקומית
חייט מומחה לשמלות ליוצאי אתיופיה. מותאם לצורכי האוכלוסייה המקומית ואפשר להזמין עיטור לפי דרישה

כל כך חשוב לקנות מקומי

באנגלית יש מושג  "מאם-אנד-פאפ סטור",  חנויות ותיקות, "של אמא ואבא" ויש תנועה אזרחית שממריצה לשמור על החנויות הללו ומעודדת לקנות דווקא מהן. חנויות אלה הן עסקים זעירים, עצמאיים, בבעלות ובניהול משפחתי שיש בהם מינימום עובדים ונפח עסקים קטן. הם פתוחים במיקום אחד ספציפי ואינם חלק מרשת כלשהי.

על פי כתבה של הפייננשייל טיימס שהתפרסמה ממש לאחרונה, בארצות הברית יש 4.7 מליון חנויות מאם-אנד-פאפ ובהן עובדים 12.6 מליון אנשים. החנויות הללו שכבר מספר עשורים נמצאות במצוקה בעקבות כניסתן של חנויות רשתות ענק ומסחר דיגיטלי, כמו וולמטארט ואמזון, נמצאות בסיכון מיוחד כיום, בעקבות הזעזוע של המשבר הכלכלי של וירוס הקורונה.  על פי המידע מאתר Yelp, שמובא בכתבה, מאז מרץ נסגרו בארה"ב לצמיתות יותר מ 70,000 עסקים.

לחנויות מקומיות בבעלות פרטית יש איכות משלהן. הן שומרות על האופי הייחודי של המקום ועל התרבות המקומית. הן נותנות ערך מוסף לתושבים ולשכונה כולה. השירות והמוצרים שהן מספקות מותאמים אישית לפי דרישות הלקוחות, דבר שעסקים גדולים לא מסוגלים לתת.   

יש משהו אישי ונהדר בלקנות מקומי. כשאנחנו קונים מאדם שאנחנו מכירים אישית, בן הקהילה שלנו, שכן, אנחנו בעצם תורמים לחיזוק הכלכלה במקום ומשאירים את הכסף והרווחים בתוך הקהילה.  עם כל השפע שיש סביבנו כיום, חשוב לתת תשומת לב לעסקים הותיקים האלה, ולקנות דווקא מהם כדי לאפשר לכלכלה המקומית לשגשג.

מי רוצה לבוא לקריית גת?

את הביקור בקריית גת סיימנו בשיחה עם זוג מחלוצי המקום: חנניה וכרמלה רגב. בשנת 1957, כשהיו צעירים הם נענו לקריאה של בן גוריון "נוער זהב – רד לנגב". הם הרגישו זהב והקימו את ביתם בקריית גת הנבנית. חנניה עבד בחברת הזרע וכמלה עבדה בסוכנות היהודית והיתה המזכירה הראשונה של העיר.

"קריית גת תוכננה להיות עיר פלך" אומר לי רגב, "עיר מרכזית שיהיו בה בתי ספר, שירותי בריאות, כל מה שעיר יכולה לתת לסביבה חקלאית…. ההסטוריה של העלייה לארץ מתבטאת ביישוב. זו היתה צריכה להיות עיר חילונית, התושבים הראשונים היו חילונים. אבל משהו השתבש", הוא אומר.

בעבר, בני הזוג רגב היו פעילים בעיר, אבל "התנתקנו אידיאולוגית מניהול העיר כי התחלפו ראשי עיר וחזון בן גוריון נעלם". (ראש העיר אבירם דהרי, המזוהה עם תנועת הליכוד, מכהן בתפקידו משנת  2003  ע.פ)

"כיום יש עיור חרדי בצורה אינטנסיבית". חנניה טוען כי הדור השני של המתיישבים הראשונים, הילדים, לא חוזרים לגור בעיר. פעילות סוף שבוע לנוער היא בתי כנסת. בתם, דליה, שהשתתפה בשיחה, היא מורה ומנהלת חטיבה בבית ספר בעיר, טוענת שיש תנועת נוער ויש חוגים לילדים ולנוער בעיר. בעבר היו חוגי מחול מקצועיים והיה קונסרבטוריון עם מנצח ותזמורת אך דברים אלה לא קיימים היום.

חנניה מציין לטובה את מרכז הספורט והבריכה החדשה והמושקעת שהיא מקורה ומחוממת. יש גם מכללה לפנסיונרים שמהווה אבן שואבת אף לתושבים מיישובי הסביבה. הוא מספר שגם בבריכה וגם בחלק מהספריות יש חלוקה של ימים ספציפיים לנשים ולגברים. כדי להתאים לצורכי האוכלוסייה הדתית שמתגוררת בעיר כיום.

כרמלה וחנניה רגב מחלוצי קריית גת, עם בתם דליה (במרכז)

"היה לנו כל כך טוב בקריית גת". בשנות בשישים והשבעים התגבשה סביב חנניה וכרמלה חבורה מלוכדת של מספר משפחות. איתם נסעו לטיולים בארץ ובעולם וחגגו יחד חגים ואירועים משפחתיים.  החבורה הזו משמעותית מאוד בחיים שלהם ושל ילדיהם ועשתה עבורם את החיים בעיר לטובים ומלאים. חלק עזבו, חלק נפטרו אבל הם נשארו בקשר עד היום.

חנניה, כרמלה והמשפחות שהקימו את העיר ופעלו בה, הם חלוצים וסיפור חייהם הוא מעשה חלוצי.  "היה כיף, לא היתה מצוקה, היתה אמונה והיה רעיון", הם מסכמים.

הגעתי למרכז קריית גת עם סקרנות אמיתית, ללא דעות קדומות, ללא משוא פנים, ללא ציפיות מיוחדות. רק עם תפיסה אורבנית והבנה מה עושה עיר למקום תוסס ודינמי.

בסופו של דבר, מה אנחנו מצפים ממרכזה של עיר? שיהיה שם מעניין, שנוכל לקנות בחנויות מה שצריך, עירוב שימושים, מקום להיפגש, לשבת לרגע, לאכול משהו, נגישות למוסדות ציבור, תנועה של אנשים, שיהיו הפתעות נעימות, אמנות רחוב וצל!

כפי שקראתם, חלק גדול מן הדברים לא מצאתי בביקור הנוכחי בלב קריית גת ועם זאת אנשים טובים ומעניינים – בהחלט כן.


רוצים שאגיע לתת מבט עירוני בעיר שלכם? הזמינו אותי לביקור.
שנת לימודים מוצלחת והרבה בריאות לכולכם.

תגובה אחת הוסף תגובה

  1. עמיחי גיל הגיב:

    יפה שהזכרת את בו-גוריון, אבל איפה אריה (לובה) אליאב, שיסד את חבל לכיש ואת קריית-גת בתוכו?

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s