ספרייה היא נכס ציבורי חשוב. מה עושים כשהבניין נסגר?  חלק ב'

רגע לפני כל מה שקרה פה, הצטרפתם אלי למסע וירטואלי בין ספריות. הייתם איתי בפילדלפיה, בניו יורק, בסן פרנסיסקו ובמחשבה שלכם בטח גם בבית אריאלה, בבית פליציה בלומנטל, בספריית אוניברסיטת תל אביב או במדייטק בחולון.

ראיתם איך הספריות משתנות ומתאימות את המבנה ואת השירותים שלהן לצרכים של המשתמשים ולרוח התקופה. הן למשל, מספקות יותר מרחבי עבודה אישית וקבוצתית וחדרים למפגשי לימוד ולהרצאות.  והנה הימים האחרונים מעלים אתגרים חדשים שמחייבים הסתגלות מהירה הרבה יותר.

WhatsApp Image 2020-03-21 at 21.48.53
ספרייה = בית. הספרייה המרכזית של פילדלפיה לאחר שיפוץ. מרץ, 2020  מקום מפגש נעים ומזמין

דווקא כיום, כשנאסר עלינו להגיע לספריות, אנחנו מתחילים להבין עד כמה התפקיד שלהן משמעותי בחיים האישיים והציבוריים שלנו. אז מהו התפקיד הזה? ומה יקרה עכשיו כשהמבנים הפיזיים נסגרים?

יצאתי לבדוק ושוחחתי עם מרים פוזנר, מנהלת בית אריאלה ומחלקת הספריות של עיריית תל אביב, שהזמינה אותי בשבוע שעבר לבקר אצלם. ביקור פיזי לא מתאפשר כרגע, אז שוחחנו טלפונית.

ספרייה היא נכס ציבורי – מרכז קהילתי אינטלקטואלי

"ספריות הפכו חשובות בעצם היותן, המקום עצמו חשוב. אנשים מגיעים להיות שם, ללמוד, לקרוא, לעבוד עם הלפטופ" אומרת מרים פוזנר. "התפקיד של הספריות קצת השתנה. המשקל של האוסף העיוני לא גדול כמו שהיה פעם. זה תהליך שמתרחש מתחילת שנות האלפיים, אנחנו רואים ירידה בשימוש במשאבים העיוניים. בספריות השכונתיות צמצמנו את כמות הספרים העיוניים, יש לזה פחות ביקוש וגם יוצאים לאור פחות ספרי עיון לילדים.

בנושא השאלת ספרי קריאה לא חל שינוי מהותי. הספריות עדיין משרתות בעיקר הורים לילדים צעירים ששואלים ספרים וגם מבוגרים שרגילים לעשות זאת.

בין השנים 2010 – 2020  עלה מספר המנויים בספריות הציבוריות בתל אביב ב 25%. יש אנשים שרוצים לשאול ספרים. אחוז המנויים מתוך התושבים בעיר, דומה לערים גדולות אחרות בעולם ועומד על 8%- 9%.

מעבר להשאלת ספרים, לספרייה עדיין יש מקום. לאחר השיפוץ, מספר האנשים שנכנס לבית אריאלה בחודש עומד על 24,000 בני אדם. הספרייה כיום היא מקום ליצירה. אני רואה בה מרכז קהילתי אינטלקטואלי.

התפקיד שלנו הופך ליותר מאפשר: מאפשר הרצאות, מפגשי לימוד ושיתופי פעולה עם גורמים בקהילה. ניתן להזמין חדרים לקבוצות לימוד ויש מרחב לכותבים ויוצרים.  הספרייה היא נכס ציבורי שממומן בחלקו ממסי התושבים והוא ניתן לשימוש התושבים".

ספריית ההשאלה המשופצת 1
מרחב חדש למפגש ולשיח. המבנה המשופץ של בית אריאלה בתל אביב. צילום: מאיר שפירא
DSC_5897
הספרייה המחודשת של בית אריאלה בתל אביב רשמה עלייה במספר המבקרים. עד שהגיע הקורונה. צילום: מאיר שפירא

מבני ציבור פעילים ומתוחזקים חשובים לאיכות החיים של התושבים

בית אריאלה מתאים את עצמו לעשור השלישי של המאה ה 21 והבניין נמצא לקראת סיום שיפוץ משמעותי. מזל שהם התחילו בזה לפני המשבר הבריאותי של הימים האלה.  למבנה הפיזי עצמו יש חשיבות עצומה, אפילו אם כרגע נראה לנו שניתן להעביר חלק מהשירותים למצב וירטואלי (דבר שנעשה בבית אריאלה ובעוד מקומות).

הסוציולוג האמריקאי אריק קליננברג, משתמש במושג תשתית חברתית  Social Infrastructure, כשהוא מתכוון למקום המוחשי שמעצב את האופן בו אנשים מתקשרים בינם לבין עצמם ומתחברים זה עם זה. חוף ים, כיכר העיר, שוק עירוני או ספרייה הן דוגמאות לתשתיות חברתיות הפתוחות  לשימוש הציבור ללא תשלום.

WhatsApp Image 2020-03-21 at 22.30.49
נמל תל אביב. תשתיות חברתיות מתוחזקות היטב. צילום: עפרה פלמר
WhatsApp Image 2020-03-21 at 22.17.38
ברחבה לפני מוזיאון לאמנות בפילדלפיה. ריקודים, מפגשים אנושיים. 2020. צילום: עפרה פלמר

בספרו Palaces For the People  טוען קליננברג שתקשורת בינאישית ומפגשי פנים אל פנים הם אבני יסוד בחיים ציבוריים.  כשאנשים נפגשים ברחוב, בגן משחקים, במרכז קהילתי, תוך כדי שהם עושים משהו מהנה, נוצרים קשרים ויחסים.

למבנה הפיזי שמזמן את המפגשים האלה יש חשיבות גדולה.  קלייננברג מצא שבמצבי סיכון ואסון, שכונות ויישובים שבהם יש מרחבים פיזיים למפגש, הם איתנים ועמידים יותר.

ארמונות לעם ספר
אריק קליננברג. נלחם בחוסר שוויון, קיטוב חברתי ובדעיכת החיים הציבוריים. צילום: עפרה פלמר

אנחנו צריכים לשמור על התפקוד ועל התחזוקה הטובה של התשתיות החברתיות. כדי שאנשים ירצו לשהות במקום כמו גינה ציבורית, ספרייה או מרכז קהילתי, צריך להיות להם נוח ונעים במקום. לדבריו, אם לא מתחזקים את המקומות הללו בצורה טובה והם דועכים, יש נסיגה איטית של המרחב הפיזי והם הופכים למקומות לא נעימים ואפילו מושכים פשע.

קליננברג מצביע על הסכנה בצמצום בהשקעה בספריות. בניו יורק למשל, בין השנים 2008-2013 העיר קיצצה 68 מליון דולר מתקציב הפעילות שלה מה שגרם לצמצום  24% משעות העבודה של הצוותים. לפני עשור כל הספריות היו פתוחות שבעה ימים בשבוע. כיום רובן פתוחות ששה ימים בלבד. מי שנפגע אלה הם מהגרים, עובדים אנשי "צווארון כחול" ומשפחות עם ילדים שנהגו להנות משירותי הספרייה בסופי שבוע. (עמ' 221). זה קורה בעוד ערים בארה"ב. כמובן שמדובר במדיניות ובסדרי עדיפויות.

הוא מסיים את הספר וכותב שאנחנו צריכים לחשוב מחדש על חשיבותן של התשתיות החברתיות ועל ההשקעה בהן כדי למנוע התמוטטות חברתית ". מילים כדורבנות במיוחד בימים אלה. אני מצטרפת לקריאה שלו.

נחזור לבית אריאלה. שאלתי את מרים פוזנר מנהלת בית אריאלה ומנהלת מחלקת הספריות בעיריית תל אביב על התפקיד של הספרייה בימים סוערים אלה:

איך אתם נערכים לתת שירותי ספרייה כשהמבנה הפיזי סגור?  

"אנחנו מנסים להיות משמעותיים ולעזור למי שרוצה לקרוא" אומרת לי מרים פוזנר. " בתל אביב חשבנו על מספר דרכים לפעול. רצינו לתת שירות ספר עד הבית באמצעות מתנדבים וחשבנו להציב ספריות חוף ורחוב אבל לא עשינו את זה בגלל מזג האוויר. 

הנושא של ספריות ציבוריות לא מנוהל במשרד התרבות. אין הובלה מבחינה מקצועית בכלל ואין הובלה בשעת חירום. לא קבלנו הנחיה מעשית מה ואיך לעשות. כל רשות פועלת בפני עצמה.

כיום אנחנו מעדכנים את דף הפייסבוק שלנו, ומפנים למשאבים שונים. כמו קומיקס חינמי, סיפורים קצרים ופעילויות לילדים."

השאלת הספרים הדיגיטליים אפשרית אך הנושא לא עובד כמו שצריך. השירות הזה ניתן באמצעות "הספרייה הדיגיטלית הישראלית", קונסורציום של 99 ספריות ציבוריות בישראל בניהול מרכז הספר והספריות. כרגע יש היצע מצומצם של כותרים. למרות שנרשמת עכשיו  עלייה בבקשות לפתוח מנוי ולחידוש מנויים בתל אביב, כרגע אין מספיק ספרים דיגיטליים.

עם זאת, בספריית בית אריאלה מציעים מזה זמן שירות ייחודי של חיפוש במאגרי המידע השונים הזמינים בספרייה. המידע יכול לסייע לאנשים הזקוקים למידע לצורך עבודה, או למתעניינים במאמרים בנושאים שונים, גם בתקופה זו.  תוכלו להיכנס לקישור ולראות את כל השירותים ומאגרי המידע הזמינים למנויי הספריות.

עד כאן דברי מרים פוזנר.

אז תל אביביים יקרים, אתם צריכים סבלנות לקראת שיפור המאגר הדיגיטלי של השאלת הספרים. והספריות, צריכות שיעבירו להן את תקציב 2020, כדי שיוכלו לרכוש עוד עותקים לספרים הדיגיטליים.

מה ספריות בעולם עושות כיום?

חזרתי לבדוק את הספריות עליהן כתבתי בפוסט הקודם. הבניינים עצמם נסגרו, המפגשים, ההרצאות והאירועים האחרים נדחו, ועם זאת הספריות מציעות שירותים מקוונים.

הספרייה בפילדלפיה לדוגמה, מציעה מגוון עצום של שירותים שמאפשרים קריאה ולמידה מרחוק. מאגרי מידע ענקיים לתלמידים ביסודי, בחטיבת הביניים, בתיכון כולל נגישות למגזינים, עיתונים, פרסומים מכתבי עת אקדמאים רבים, קבצי אודיו ווידאו, וגם עזרה בשעורי בית בזמן אמת.

במדור של לימודי מבוגרים הם מציעים הדרכות אינטראקטיביות וקורסים של מיומנויות שונות, הכנה לבחינות קבלה לקולג'ים ואפילו למבחן קבלת אזרחות אמריקאית.  מה צריכים כדי להשתמש בחומרים? כרטיס מנוי לספרייה וקוד כניסה. השירות חופשי וניתן בחינם.

גם רשת הספריות הציבוריות בסן פרנסיסקו מפעילה את המערך הדיגיטלי שלה. בימים אלה, כמו בימים רגילים, זמינים לכל המנויים מגוון ענק של כלים ותכניות ללמידה מרחוק ובחינם. שירותי עזרה בשעורי בית וקורסים אינטראקטיביים שונים ניתנים בזמן אמת.

ומשהו מקסים ומקומי: מהספרייה ביישוב מתן שפועלת בנחישות כבר מספר שנים לטובת חובבי הקריאה במקום קבלנו את ההודעה הזו. הספרייה היא סופרמרקט לנפש. משמע, תשתית חברתית חיונית. הידד !
סופרמרקט לנפש

לסיום

תשתיות חברתיות יוצרות מרחבים של מפגש אנושי ושל חופש, והן חשובות מאוד לתפקוד חברתי תקין. בימי רגיעה, כשמוסדות הציבור פעילים ומתוחזקים היטב הם נותנים לנו תחושת בטחון ושליטה. יש לנו נגישות למידע, לתרבות, לאמנות ובוודאי למפגש אנושי שמפרה ומחזק אותנו. יש לנו מקום להתכנס, להיפגש, להכיר וליצור.

בימי משבר כמו זה שאנו חווים היום,  אנחנו מבינים עד כמה לתשתיות החברתיות שלנו יש חשיבות בשימור החירות, הדמוקרטיה, התרבות והשוויון החברתי.

אל תיקחו כמובן מאליו את הקיום של המוסדות האלו.

בוא נשמור עליהם.

——–

רוצים לשמוע שיחה עם אריק קליננברג? אתם יכולים להכנס לקישור הזה

איך הספריות שלכם נערכות לתת שירות לציבור במציאות בה אין לנו נגישות למבנה הפיזי של הספרייה?  מוזמנות ומוזמנים לכתוב לי איך אתם מתאימים ולמה לדעתכם זה חשוב.

Ofra palmer@gmail.com

איך תוכלו לגרום לכך שהתשתיות החברתיות שלכם יהפכו לעוגן חברתי וקהילתי בכל מקום בו אתם גרים ובמיוחד הספריות? על כך בחלק ג', בקרוב.

הרבה בריאות בינתיים

תגובה אחת הוסף תגובה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s