שימור היסטורי גדול בעיר קטנה

אני מאוהבת ברחובות עתיקים ומשתגעת על בתים היסטוריים, במיוחד אם הם עברו שימור מבנים ושימור מורשת מוצלחים. לשמחתי יש מזה המון בפילדלפיה וגם בהרבה מאוד מקומות אחרים בארצות הברית.

בסוף השבוע הנחנו אצבע על המפה ויצאנו לנסיעה בת ארבעים דקות מפילדפיה שבפנסילבניה לעבר העיר ניו קאסל בדלאוור.

איזה כיף זה שהמעבר ממדינה למדינה הוא בלתי מורגש. ככה זה בארצות הברית, כשמן כן הן, ארצות בברית, אין דרכונים ואין מעברי גבול.

ניו קאסל בדלאוורעיר מקסימה באוירה של פעם

אם כן, הגענו לניו קאסל NEW CASTLE, עיר קטנה השוכנת על גדות נהר הדלאוור ובה מתגוררים כ- 5,300 תושבים בלבד.

האזור ההיסטורי של העיר מורכב ממספר מצומצם של רחובות ובהם שילוב של בתי לבנים יפיפיים ושמורים היטב, מבני ציבור, מוזיאונים, חנויות לממכר עתיקות ומעט מסעדות.

עוד נמצאים שם רחוב מרוצף חלוקי אבנים, גנים, פסלים ושלטים המסבירים על ההיסטוריה של המקום.

כשמביטים מזרחה, לכיוון סוף הרחוב הראשי רואים את הנהר. על החוף ישנו רציף וגם פארק רחב ידיים שנקרא באטרי פארק ובו שביל מסודר להליכה, לרכיבה על אופניים, דשא לכלבים ובעיקר אויר ומרחב פתוח לציבור.

תענוג אמיתי.

20170225_115225
להעביר בוקר נעים ונינוח בניו קאסל המטופחת, דלאוור
20170225_115337
משמרים בניינים ופרסומות ומחפשים פוקימונים בדרך לנהר
%d7%97%d7%a0%d7%95%d7%aa-%d7%91%d7%a0%d7%99%d7%95-%d7%a7%d7%90%d7%a1%d7%9c
מסעדה קולוניאלית מוצלחת בלב העיר העתיקה

בסוף השבוע, היו על גדות הנהר הרבה ילדים ומשפחות מקומיות אשר רדפו אחרי פוקימונים וגם תושבים אחרים וכלביהם שטיילו ונהנו מיום נעים של חורף. בקיץ , כך הוסבר לי המקום הומה מאוד ורבים מגיעים לנפוש בפארק הציבורי על המים.

20170225_120141
באטרי פארק. מרחבים להולכי רגל, לרוכבים ולכלבים. המקום להיות בו


למה העיר והשימור שלה כל כך הרשימו אותי?

כי ניו קאסל, שנוסדה ב 1651,  מצליחה כיום ליצור סביבה קסומה, אפילו אינטימית, עשירה ומעניינת. סביבה שמאפשרת לכל מי שמגיע להתחבר למרקם החיים העכשווי וגם למורשת שקדמה לה ולתת לה כבוד.

הפארק הציבורי הוא מוקד מפגש תוסס לקהילה והעשייה הציבורית כגון ישיבות של ועדות וארגונים ופעילות תרבות מתקיימות באזור ההיסטורי באופן טבעי. והתפאורה לכל זה הם רחובות העיר והבניינים המטופחים מהמאות הקודמות.

תחום השימור, שימור מבנים ושימור תרבות ומורשת הם נושאים רחבים ומעניינים ובהחלט אינני מתיימרת להקיף את כולו כאן. בביקור קצר לא הצלחתי לעמוד על ההשפעה החברתית והכלכלית של השימור במקום. עם זאת, אשתף אתכם בנקודת המבט שלי לגבי שלושה היבטים, כפי שהתרשמתי מהם בביקור בניו קאסל:

 1. שימור פיזי
 2. שימור תרבות ומורשת
 3. הממד החברתי – ציבורי , עבודה עם שותפים להצלחה בתהליכי השימור

1.שימור ושיקום פיזי והתאמת שימושים

התקנות העירוניות בניו קאסל מחייבות את התושבים לשמור באדיקות על המבנים ההיסטוריים הפרטיים שברשותם. השימור הפיזי שמרני ומוקפד והתחזוקה שלו יקרה. כשאתה קונה בית אתה רוכש גם את ההיסטוריה שלו.

מבני הציבור כגון בית המשפט הישן עברו שיקום פיזי רציני הנראה לעין, ורבים מהם פעילים ומשמשים כיום כמוזיאון, מרכז מבקרים עירוני, מרכזי תרבות וכולי.

20170225_115231
פטריוטיות מקומית. הרחוב הראשי של ניו קאסל ההיסטורית

בעיר העתיקה ישנו עירוב שימושים מובנה של מגורים, מסחר ומבני ציבור. עם זאת לפי אופי החנויות (עתיקות, ספרים, מזכרות ובתי אוכל בסגנון קולניאלי) נראה שהאיזור מיועד בעיקר להנאת תיירים.

20170225_122249
ברחוב הראשי, חנות חפצים ועתיקות. גדולה ומקסימה

2.שימור תרבות באמצעות סיור וסיפור סיפורים

אין ספק כי המקומיים גאים בהיסטוריה שלהם.

הביקור במרכז העיר ההיסטורית היה עבורי מעין ביקור מוזיאון חי ופתוח. שלטי הסבר נמצאים בכל פינה ברחוב ומבני הציבור פתוחים.

בסיור מודרך שנקלעתי אליו כשנכנסתי לבית המשפט הישן, המדריך המוכשר העביר את הדברים דרך שרשרת סיפורים אישיים המתארים את ההיסטוריה של המקום, כפי שהמקומיים רוצים שהאורחים יכירו אותה.

כך למשל, היה מרתק לשמוע את הנאטיב על עבדות שהיתה נהוגה במקום דווקא דרך סיפור על סיוע של תושב העיר להימלטות עבד משוחרר ומשפחתו. סיפור סיפורים הוא למעשה דרך לעיצוב המורשת, שהרי "מלאכת השימור היא ככתיבת ההסטוריה".

20170225_125229
כשהמדריך המקומי מאוהב בעיר שלו – מרגישים את זה
20170225_124002
האולם ההיסטורי של בית המשפט – מוזיאון שמור ומרתק

3.שימור עושים בעזרת שותפים

אם תקראו על תהליך פיתוח השימור של ניו קאסל והמימון שלו, תבחינו בעשיה משותפת של גופים עירוניים ציבוריים, גופים וולונטריים מקומיים, אוניברסיטאות, אנשי אקדמיה וארכאולוגים רבים כמו גם חברות עסקיות ותושבים. שימור לא נעשה על ידי אדם או גוף אחד בלבד אלא זוהי יצירה משותפת.

העבודה של התכנית הקהילתית להיסטוריה וארכיאולוגיה של ניו קאסל בדלאוור,  היא עבודת מחקר מקיפה של איסוף ידע, ליקוט ופיתוח מוצגים היסטוריים. אלה משמשים כיום את המוזיאונים במקום, את התלמידים ואת הקהילה.

פעילות של שימור מורשת נעשית ביום יום על ידי ארגוני מתנדבים ופעילים. ראו לדוגמה את האתר המקסים ובו תיאור עשייה של ארגון ידידי הספרייה של ניו קאסל  הממשיכים מסורת של 200 שנה של ספרייה מקומית.

זהו מאמץ קהילתי מורכב ומתמשך שתמיד מרשים אותי.


עוד מספר פרטים לפני שתבקרו בניו קאסל

ממש כדאי לכם להיכנס לאתר של עיריית ניו קאסל , לראות איך הם נערכים לקבלת תיירים,  לבקר בסיורים וירטואליים, לראות את רשימת הארגונים השותפים לעשייה, ללמוד על הפעילות הקהילתית והציבורית ועל ההזדמנויות עסקיות במקום ועוד הפתעות.

האתר של האגודה ההיסטורית של ניוקאסל  קצת מיושן אבל נותן את המידע.

רישמו לפניכם כי אירוע מיוחד במקום יתקיים ביום שבת ה  20 בחודש מאי 2017. בתים פתוחים, בירה, סיורים וחגיגה אחת גדולה שנקראת A Day in Old New Castle.

פרטים ב http://www.historicnewcastle.com

 

ובאופן כללי, אם תרצו לדעת יותר על היבטים שונים של שימור – כדאי לכם לתת מבט באתר  מינהל שימור, לשימור מורשת התרבות בישראל , בהסבר הקצר על שימור מבנים בויקיפדיה, וגם באתר- כנס שימור מורשת התרבות .

נסיעה טובה ולהתראות בקרוב.

עפרה

 

מודעות פרסומת

2 תגובות הוסף תגובה

 1. מעין הגיב:

  הי עפרה, הפוסט בהחלט מסקרן ועושה חשק לבקר בעיר. האווירה והגאווה ההיסטורית מזכירות לי את הביקור שלי בבוסטון, וגם את העיר הדימיונית סטארז הולו מהסדרה "בנות גילמור".
  האם ידוע לך אם השימור הזה ייחודי לעיר הזאת, או שנפוץ בעוד עיירות בסביבה?

  אהבתי

  1. Urban Glance הגיב:

   תודה. נושא השימור מאוד מקובל כאן. והכי אני אוהבת את השילוב של תוכן עכשווי בבניינים ישנים ומתוחזקים.
   יש כאן הרבה מאוד עיירות כאלה, חמודות ויפיפיות.
   ונחמד שקישרת לבנות גילמור. זה באמת מזכיר את האוירה.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s